0212 288 08 18 Bilgi ve İletişim Hattı
KALPROTEKTİN NEDİR?
 
Kalprotektin nötrofillerde mevcut olan bir proteindir. Kalprotektin, İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBH), crohn hastalığı ve ülseratif kolit hastalığında yüksek  konsantrasyonda dışkıda bulunur. Kalprotektin, oda sıcaklığında birkaç gün,  -20°C de aylarca dışkı örneklerinde stabil kalır. İBH hastalarında, Kalprotektin’in fekal konsantrasyonu bağırsak iltihabının histolojik ve endoskopik örnekleri ile ilişkilidir. 
 
 CalFast KULLANMANIN ÖNEMİ
 
Gastroenteroloji polikliniğine Bağırsak rahatsızlıkları ile başvuran hastaların yalnızca küçük bir kısmının organik bir hastalığı vardır. Nüfusun (% 35-50) çoğunluğu bağırsak bozukluklarının en sık nedeni olan İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) adlı bir işlevsel hastalıktan etkilenir. Spesifik olmayan bağırsak bozukluklarının belirtileri (ishal, karın ağrısı gibi) IBH ve İBS hastalarının birbirinden ayıt edilmesini zorlaştırmaktadır. IBH gibi organik hastalıkları olan hastaları invaziv yöntemlere gerek duyulmadan İBS (fonksiyonel) hastalığı olan hastalardan ayırt etmek  sağlık harcamaları  açısından da  çok önemlidir. Bu durum invaziv uygulamaların çok zor yapıldığı  pediatrik hastalar içinde çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle pediatrik hastalarda kolonoskopi öncesi anestezi işlemi  gerekliliği ailelerin tercih etmediği bir durumdur. Kalprotektinin ölçümü, IBH (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit)’nın  ‘’ in-vitro tanısında’’ bir destektir ve IBS hastalarının ayırt edilmesi ve İBH hastalarının takibine ve doğru laboratuvar tanısına olanak sağlar. Testin negatif prediktif değeri IBH tanısında % 99 civarındadır. Kalprotektinin normal konsantrasyonuda bir IBH (organik) hastalık teşhisi  son derece olasılık dışıdır. 
 
calfast1
   
CalFast, IBS (fonksiyonel) hastalığı  olan hastaları IBH (organik)
hastalığı olan hastalardan ayırt etmek için hızlı, güvenilir ve sayısal bir testtir.
 
 CalFast, bağırsak mukozası iltihabı mevcudiyetinin tespiti için güvenilir
invaziv olmayan bir tarama testidir ve aşağıdaki durumlar içinde kullanılır: 
 
• Ayırıcı tanı (IBH / IBS)
• Hastalığı takip (IBH) ve tedavi izleme
• Klinik nüksetmelerin tahmini 
 
 
CalFast TESTİ 
  
Calprest’in (Kalprotektin ELISA) gelişiminden elde edilen büyük deneyim ile Eurospital geleneksel ELISA testi ile kıyaslanabi len hızlı testi üretmiştir, yenilikçi katı faz tasarımı ile monoklonal ve poliklonal antikorun uygun karışımı kullanılmıştır. CalFast hızlı bir tahlildir ve özel CalFast okuyucu cihazı vasıtasıyla dışkıda kalprotektin konsantrasyonunun kantitatif sonuçlarını sağlar. CalFast testi kartı yanal akış teknolojisi kullanılarak birkaç dakika içinde hasta numunesinin fekal Kalprotektin değerini belirlemek üzere tasarlanmıştır. Kartta ki renkli sonuç bantı CalFast okuyucu tarafından tespit edilir ve ölçülür.
 

calfast2Kalprotektin’in miktarı lota spesifik standart eğri tarafından değerlendirilir. Spesifik veriler paket içinde basılı olan barkod okutularak yüklenir. İnkübasyon süresi geçildikten sonra hatalı sonuç riski olmaksızın bir çok kart kısa bir sürede cihazda okutulur ve çok sayıda testi çalışma imkanı sağlar.  CalFast orta / küçük ölçekli laboratuvarların ihtiyaçlarına uygundur. CalFast kalprotektin sonuçlarını 30 - 300 mg/kg aralığında verir.

 

CalFast GÜVENİLİRLİĞİ


CalFast’in performansı Calprest’le kıyaslanmıştır ki bu Avrupa’da en fazla kullanılan kalprotektin testidir. Akademik çalışmaların %90’ı bu konuda yapılmış ve kayıt edilmiştir. Örnek çalışma; Hastaların 27 tanesi kantitatif olarak CalFast ile analiz edilmiştir ve değerler daha önceden Calprest’le elde edilen değerlerle kıyaslanmıştır. Kıyaslama çok güzel bir uyum ve üst üste bindirme performansı göstermiştir. Diyagramdaki verilerin raporlanmasında regrasyon çizgisi mükemmel değerler göstermiştir: Uyum katsayısı R2=0,972, eğim = 0,9542, kesişme=7,67 µg/g (aşağıdaki grafikte görülmektedir).

calfast3

 

NUMUNENİN TOPLANMASI VE EKSTRAKSİYONU

calfast4

 

Numune toplama ve ekstraksiyon adımlarını kolaylaştırmak için Eurospital ön çözümleme safhasını kısaltan CE belgeli numune toplama tüpü ile kullanıcıya hiçbir şekilde el değmeden numune ekstraksiyonunu hazırlama olanağı sağlar. Kullanıma hazır CalFast tüpü (resimdeki gibi) ekstraksiyon solüsyonu ve özel olarak dizayn edilmiş dört radyal girintili numune toplama çubuğu içerir.

Kullanımı kolay: Yeterli miktarda numuneyi numune tüpündeki özel çubuk ile alarak tüpe yerleştirin. Yeterli derecede alınıp tüpe konulan numunenin ekstraksiyonu böylece başlamış olur. Ekstraksiyon tamamlandığında acil kullanımlar veya daha sonraki kullanımlar için numune temiz test tüpüne transfer edilebilir.

 

 

 

 CalFast ’ın DAHA İYİ KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER VE ÖNLEMLER


Yüksek CalFast değeri (eğer diğer enfeksiyonlar hariç tutulursa) İrritabl Bağırsak Hastalığın’da (IBH) kuvvetli bir delildir. Buna karşılık, negatif test sonuçları da IBH tanısını dışarıda bırakır. Solunum yolları hastalığı olan kişiler nötrofil içeren mukuslarını yuttuklarından dolayı CalFast testi pozitif çıkabilir ve bu kalprotektin varlığını gösterir. Bu durumda enfeksiyon geçtikten sonra testi yaptırmaları veya yaptırdılarsa tekrar ettirmeleri önerilir. Anti- inflamatuvar ilaçlar granülositleri baskıladığından CalFast testi negatif çıkabilir. Klinik olarak hastalığı düzelmiş fakat CalFast testi pozitif çıkmış olan hastalarda hastalığın kısa bir süre içerisinde nüksetme olasılığı çok yüksektir (6 ay).

calfast5

 

calfast6

1-Kurulum: USB kablosu üzerinden CalFast okuyucuyu  bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarı açın. Kurulum tamamlandıktan sonra, bilgisayarı  yeniden başlatın, Aplikasyon ikonuna iki kez tıklayın ve Calfast müşteri yazılımını kullanmaya başlayın.

2-Özel parametrelerin kalibrasyonu ve kurulumu: Okuyucunun yuvasına özel barkodlu kağıdı yerleştir. Özel kalibrasyon parametreleri yüklenecektir.

3-Numune toplama ve ektrasyon: Kitin içerisinde bulunan numune tübünü kullanarak prospektüste gösterildiği gibi numuneyi hazırlayın. Ardından 1:50 oranında dışkı ekstrasyonunu dilüe edin(örneğin: 20µl ekstreedilmiş numune+980 µldilüsyonsolüsyonu)

4- Numune Dağıtımı: 100 µldilüe edilmiş numuneyi alın, kasetteki numune kuyucuğuna yerleştirin. Oda sıcaklığında 20 dk inkübe edin.

5-Kasetyükleme: İnkübasyon süresinin sonunda yazılımda yeşil led ışığın yandığını kontrol edin. Kasedi cihazdaki yuvasına yerleştirin, düzenli şekilde yerleştiğinden emin olun.

6-Sonuçları okuma: Okumak için play basın.  Okuma işlemi tamamlandıktan  sonra mg/kg olarak bilgisayar ekranında görüntülenecektir

 

KALPROTEKTİN Sunumumuz İçin Tıklayın...

UZMANINA SORUN

Lütfen Mesajınızı İletmek İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.

5 + 12 = ?

ABONE OL

Error : Please select some lists in your AcyMailing module configuration for the field "Automatically subscribe to" and make sure the selected lists are enabled

BİZE ULAŞIN

mapGöktürk Merkez Mah. Çeşmebaşı Cad. Vildan Apt. No: 15 D:5 Eyüp - İstanbul

map0212 288 08 18

BİZİ TAKİP EDİN